czwartek, 21 czerwca 2012

Sajgonki z ostrym sosem słodko-kwaśnym / Spring rolls


W ramach lekkiej kolacji  dla całej rodziny postanowiłam zrobić coś z warzywami. Wybór padł na sajgonki. Chrupiące warzywa zawinięte w delikatny papier ryżowy. A do tego sos. Przygotowując je zmniejszyłam ilość papryczek chilli (bez pestek), ale i tak wyszło trochę za ostre. A ja bardzo lubię ostre potrawy. Polecam więc próbowanie  w trakcie robienia, wtedy wyjdziecie cało ze starcia z ostrą papryczką chilli.
Przyznam, że sajgonki wyglądały bardzo ładnie, ale na drugi raz będę inaczej przygotowywała warzywa. Marynata nie do końca podeszła pod mój smak. I rodzinki też. Ale zawsze warto próbować nowych rzeczy. Bez eksperymentowania byłoby nudno. 




Składniki na sajgonki (20-25 sztuk):
·         20-25 arkuszy papieru ryżowego

Składniki na nadzienie:
·         150 g makaronu ryżowego
·         1 ogórek gruntowy
·         1 marchewki
·         ½  czerwonej papryki
·         1 awokado
·         sok z cytryny do skropienia awokado
·         garść listków mięty

Składniki na marynatę do warzyw:
·         skórka z 1 limonki
·         sok z 2 limonek
·         3 łyżeczki brązowego cukru
·         ¼ szkl. octu ryżowego

Składniki na ostry  sos słodko kwaśny:
·         ½  papryczki chilli (jeżeli lubicie ostre dania można dodać całą papryczkę)
·         ½ szkl. sosu rybnego
·         1 łyżka octu ryżowego
·         3 łyżki brązowego cukru
·         skórka z 1 limonki
·         sok z 2 limonek
·         1 ząbek czosnku
·         mały kawałek świeżego imbiru

Warzywa pokroić w cienkie paseczki. Awokado skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniało. i odstawić. Wymieszać składniki marynaty i zalać nią paprykę, ogórka i marchewkę. Odstawić warzywa na godzinę.

Papryczkę chilli pokroić na cienkie plasterki. Ząbek czosnku drobno posiekać lub zetrzeć na tarce. Imbir zetrzeć na tarce (imbir będzie łatwiej zetrzeć, jeżeli będziemy przechowywać go w zamrażalniku).
Wymieszać wszystkie składniki sosu aż do rozpuszczenia cukru.
Makaron ryżowy połamać na mniejsze kawałki i przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Makaron przelać zimną wodą , odsączyć i wymieszać z marynowanymi warzywami. Dodać awokado i miętę i wszystko wymieszać.

Przygotowanie sajgonek zaczynamy od namoczenia arkusza papieru ryżowego w ciepłej wodzie aż zmięknie. Namoczony arkusz kładziemy na blacie, nakładamy łyżkę nadzienia i dodajemy kawałeczek papryczki chilli z sosu. Najpierw składamy dolną część arkusza na nadzienie, następnie boczne, tak aby całkowicie zakryły nadzienie i zawijamy sajgonkę do końca.

Sajgonki podawać z sosem do maczania.

Smacznego!






Przepis: Kwestia Smaku

piątek, 15 czerwca 2012

Stek wołowy z masłem ziołowym i szparagami / Beefsteak with herbbutter and asparagus





Kilka lat temu odwiedziłam moją przyjaciółkę – Valentinę, w jej domu we Włoszech. Poznałam jej znajomych i przyjaciół i całą rodzinę. Któregoś dnia zostałam nawet zaproszona na kolację do domu cioci Valentiny. Było bardzo rodzinnie i ciepło. I było pyszne jedzenie! Na pierwsze danie moje ulubione tagliatelle z pesto, a potem pieczeń którą zrobiła babcia. Trochę zmarkotniałam widząc różowo-czerwone plastry mięsa lądujące na moim talerzu. Krwiste steki zawsze wydawały mi się takie żywe i nigdy ich nawet nie spróbowałam. A tu znalazłam się w sytuacji, gdzie nie wypadało odmówić ani marudzić. Pełna obaw spróbowałam bardzo soczystych i krwistych kawałków mięsa. Ku mojemu zaskoczeniu były po prostu pyszne! Rozpływały się w ustach. Z tamtego wieczoru pamiętam właśnie te krwiste pieczyste. I jeszcze granie w golfa i tenisa na Wii nie swoimi awatarami. Brat Valentiny, Matteo, był  babcią w okularach, mała kuzynka wujkiem z brodą i wąsami, a ja ciocią. I wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy.

A teraz naszła mnie ochota na takie miękkie, soczyste, krwiste steki. W końcu już wiem co dobre i się nie boję. Pierwsze porcje robiłam zgodnie z przepisem i przyznam, że trochę za bardzo je wysmażyłam. Ale kolejne robiłam już według mojego uznania, kontrolując miękkość steków widelcem i te wyszły już takie jak chciałam.




Składniki na steki (4 porcje):
·         4 kawałki mięsa wołowego po 150-200 g i grubości ok. 2 cm (najlepsza będzie polędwica, antrykot lub rostbef)
·         olej

Steki wyjąć z lodówki na godzinę przed smażeniem. Umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, natrzeć olejem, doprawić solą i pieprzem z obu stron i zostawić na godzinę. Steki smażymy na mocno rozgrzanej patelni po 4 min. z każdej strony. Jeżeli wolimy bardziej wysmażone steki przedłużmy ten czas o dodatkową 1 min. z każdej strony.
Po usmażeniu steki odkładamy i przykrywamy folią aluminiową na 5 min.

Istnieje metoda jak sprawdzać mięso podczas smażenia, żeby było takie jak chcemy. U mnie ta metoda się sprawdziła. Jeżeli złączymy kciuk z palcem wskazującym (tylko dotykając, nie ściskając), duża poduszeczka na dłoni pod kciukiem będzie tak miękka jak krwisty stek. Jeżeli złączymy kciuk z palcem środkowym – stek pół-krwisty, z palcem serdecznym – średnio wysmażony, a z palcem małym  dobrze wysmażony. Jeżeli macie ochotę, sami sprawdźcie. Tutaj są zdjęcia opisanej metody.

Składniki na masło ziołowe:
·         100 g masła w temperaturze pokojowej
·         garść szczypiorku
·         garść lubczyku
·         kilka listków mięty
·         1 ząbek czosnku
·         sól
·         pieprz

Zioła drobno posiekać. Czosnek zetrzeć na tarce lub również drobno posiekać. Wszystko wymieszać dokładnie z masłem. Doprawić solą i pieprzem.


Składniki na szparagi z posypką:
·         1 pęczek zielonych szparagów
·         1 łyżeczka soli
·         1 łyżeczka cukru
·         ½ szklanki tartej bułki
·         2 -3 łyżki oliwy z oliwek
·         1 ząbek czosnku
·         1-2 garście natki pietruszki
·         sól
·         pieprz

Szparagi umyć i obciąć zdrewniałe końcówki (jeżeli takie mają). Zagotować wodę w wysokim garnku, dodać łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru. Szparagi związać sznurkiem, włożyć pionowo do gotującej się wody i gotować przez 6-8 min. aż będą dość miękkie, ale wciąż sprężyste. Należy pamiętać, że szparagi będą dochodziły jeszcze przez kilka minut po wyjęciu z wody.
Do bułki tartej dodać oliwę i drobno posiekaną natkę pietruszki oraz starty na drobnej tarce lub posiekany ząbek czosnku.  Doprawić solą i pieprzem i dobrze wymieszać.
Szparagi podawać z posypką.

O posypce powiedział mi mój brat cioteczny, więc od razu ją wypróbowałam do grillowanej cukinii. Sprawdziła się idealnie. Można ją dodawać do inny warzyw np. grillowanych plastrów bakłażana lub pomidora.







Przepis: Kwestia Smaku